Przejdź do menu Przejdź do treści

Realizacja 2024 -co się działo:)

Link :

Podsumowanie MNN 2024-Urząd Marszałkowski -PREZENTACJA 

Jednym z najważniejszych działań minionego roku, mających na celu popularyzację nauki i upowszechnianie badań naukowych na naszej uczelni, była Małopolska Noc Naukowców 2024 (MNN2024), organizowana we współpracy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim. Małopolska Noc Naukowców jest częścią  Europejskiej Nocy Naukowców (European Researchers’ Night – ERN). Wydarzenie odbywa się każdego roku w ostatni piątek września i przybliża w przystępny sposób osiągnięcia naukowe oraz inspiruje młodych ludzi do podjęcia kariery naukowej. Cykliczność wydarzenia oraz jego coraz większa rozpoznawalność, przyciągają rokrocznie w całej Europie ponad 1,5 mln gości. Wysoki poziom merytoryczny, niezapomniane przeżycia oraz naukowe eksperymenty przeprowadzane „na żywo” sprzyjają poszerzaniu horyzontów i pozytywnie wpływają na upowszechnianie nauki, a samych naukowców oraz osoby prezentujące pokazy do ciągłego samorozwoju oraz „zarażania” kolejnych pokoleń swoją pasją. Organizatorzy w ciekawy i nieskomplikowany sposób udowadniają, że nauka to wszystko co nas otacza, a ich praca ma ogromny wpływ na codzienne życie. Przedstawianie zagadnień w niekonwencjonalny sposób, sprzyja ich zrozumieniu oraz zapamiętaniu, a osobiste zaangażowanie uczestników w przeprowadzanie eksperymentów (nie tylko ich bierne oglądanie) sprawia, że, nauka staje się bliższa, prostsza i przede wszystkim bardziej lubiana. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Małopolska Noc naukowców daje również możliwość Naukowcom wykazania się swoimi osiągnięciami. Wydarzenie to odbyło się 27 września 2024 r. i wzięło w nim udział 13 instytutów w tym aż 68 pracowników naukowych, oprócz tego dużą liczbę zaangażowanych w przygotowanie i realizację programu byli inni pracownicy zarówno techniczno -naukowi jak i administracyjni, wydarzenie to zrzesza całą społeczność akademicką od Pracowników naukowych po studentów którzy chętnie zgłaszają się do pomocy w organizacji. Łącznie w całość wydarzeń zaangażowało się ż 112 osób oraz szereg kół naukowych. z różnych dyscyplin akademickich Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Wydarzenie obejmowało szeroką gamę interaktywnych prezentacji naukowych i warsztatów, których celem było zainteresowanie opinii publicznej współczesnymi badaniami naukowymi. Przykładowo Instytut Nauk Technicznych zorganizował 11 wydarzeń popularnonaukowych poświęconych nowoczesnym technologiom, takim jak druk 3D, termowizja i robotyka przemysłowa, umożliwiających uczestnikom interakcję z zaawansowanymi narzędziami. Instytut Matematyki oferował angażujące zajęcia, takie jak warsztaty układania kostki Rubika i pokazy technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), które przyciągnęły około 700 zwiedzających.

Instytut Neofilologii-Filologia Rosyjska zorganizowała konkurs fotograficzny w ramach którego zostały wyłonione najlepsze prace poświęcone kulturze wschodnich Słowian. Nagrodzone prace zostały opublikowane na stronie internetowej Instytutu. Podczas Nocy Naukowców zorganizowano wystawę nagrodzonych prac.

Instytut Filologii Romańskiej zorganizował warsztaty z zakresu historii wyrazów francuskich w polskiej mowie, można było wcielić się w rolę tłumacza konferencyjnego oraz wybrać się do znanego Reunion -francuska wyjątkowa wyspa.

Instytut Historii zorganizował wydarzenia on-line proponując uczestnikom ciekawe wykłady z zakresu historii i archiwistyki -Relacje Polsko-Afrykańskie, jak prowadzono archiwa?, O polskiej Królowej w XVIII wiecznym Rzymie, oraz o administracji późnego Cesarstwa Rzymskiego.

Z dyscypliny Informatyka przeprowadzono prezentację nowoczesnych technologii Smart Home. Warsztaty „VR – Spacer po ISS” przedstawiały przy zastosowaniu technologii VR Będzie możliwość wcielić się w astronautę i odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)

Wszystkie wydarzenia przygotowane prowadzone były w formie stacjonarnej i cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. W Instytucie Psychologii realizowany był stacjonarnie,

odbyły się dwa wydarzenia w formie krótkiego wykładu konwersatoryjnego oraz warsztatów. Podczas spotkania, które miały na celu pokazać, jak odbierają świat osoby ze spektrum autyzmu. Uczestnicy, na własnej skórze, mogli się przekonać z jakimi trudnościami mierzą się na co dzień osoby neuroatypowe Podczas drugich warsztatów

dzieci i rodzice poznali techniki pamięciowe, które można wykorzystać na zajęciach szkolnych, a także wykonując zadania domowe. podsumowując: szybsza nauka, lepsze rezultaty i więcej czasu na zabawę.

Wykład w Instytucie Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych w ramach MNN2024 odnoszący się do elektro mobilności, wpisał się tematycznie w misję UE zarówno w ramach dyskusji o zmianach klimatycznych, jak i odpowiedzi w jaki sposób tworzyć inteligentne i zielone miasta. Problematyka poznania faktów dotyczących stanu rozwoju elektro mobilności i jej pozytywnych i negatywnych skutków w wymiarze środowiskowym i gospodarczym. Odbyły się wykłady z zakresu współpracy transgranicznej. Odbył się również reportaż na tematy ekologiczne a także warsztaty teatralne dla uczestników zorganizowane przez studentów Dziennikarstwa a także Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się i przetestowania urządzeń typu VR.

Instytut Nauk o bezpieczeństwie i informatyce zaproponował wydarzenia zarówno w dyscyplinie bezpieczeństwo jak i informatyce zaprezentował szereg powtarzających się wydarzeń pokazów głównie skupiając się na symulacjach związanych z wypadkami, symulacja udziału w pożarze, ataku terrorystycznym a także spotkaniu się z strzelcem wyborowym, dachowaniem, zachowaniem po alkoholu z użyciem specjalnych symulatorów wydarzenia cieszyły się popularnością. Wydarzenia odbyły się w formie stacjonarnej w Centrum Symulacji i Doskonalenia Zarządzania Bezpieczeństwem „Pro Patria, Pro Civium”.

Z dyscypliny Informatyka przeprowadzono prezentację nowoczesnych technologii Smart Home. Warsztaty „VR – Spacer po ISS” przedstawiały przy zastosowaniu technologii VR Będzie możliwość wcielić się w astronautę i odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Wszystkie wydarzenia przygotowane prowadzone były w formie stacjonarnej i cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców

Instytut Nauk o Zdrowiu po raz pierwszy brał udział odbyły się super treningi dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców a także dla seniorów z wykorzystywania technik relaksacji, ale i nie tylko bo również technik czytania i komunikacji społecznej.

Instytut Malarstwa zaproponował zajęcia stacjonarne w formie warsztatów. Uczestnicy zostali wprowadzeni w zagadnienia teorii koloru. Przedstawienie barwy jako zjawiska świetlnego i wzrokowego. Odbyły się zajęcia z Ceramiki, technik modelowania z gliny z elementami druku 3 D w masach ceramicznych a także zajęcia stworzenia rysunku 3 D.

Instytut Biologii zaproponował wiele tematów wpisujących się w misje tematyczne Unii Europejskiej, zarówno pod względem zmian klimatycznych, ochrony wód, czy zdrowej gleby i żywności. Największą popularnością cieszyły się warsztaty „Emulsje w kosmetyce” i „Detektyw środowiskowy na tropie”. Podobnie dużą frekwencją cieszyły się warsztaty dla najmłodszych „Kleszcz czyha w trawie”, które prowadzone były bez ograniczeń wiekowych i bez rejestracji. Podczas warsztatów „Emulsje w kosmetyce”, uczestnicy mogli poznać sposoby wykonywania kosmetyków z naturalnych składników roślinnych. Kosmetyki takie mają pozytywny wpływ na skórę i zdrowie człowieka, ponieważ nie używa się do ich produkcji związków syntetycznych, jak również kosmetyki takie w większości nie wymagają wykonywania testów na zwierzętach. Pod hasłem „detektyw środowiskowy” kryły się zajęcia dotyczące zanieczyszczenia wód i gleby metalami ciężkimi i ich wpływu na środowisko oraz

organizmy żywe. Warsztaty o kleszczach skierowane były do najmłodszych uczestników, gdzie poprzez zabawę i zajęcia plastyczne dzieci poznawały różne tajemnice z życia małych pajęczaków jakimi są kleszcze.

W godzinach popołudniowych i wieczornych zaprezentowane zostały 21 pokazy tematyczne z zakresu botaniki, zoologii, genetyki, fizjologii roślin, biochemii oraz chemii, a także po raz pierwszy w barwach nowego Instytutu zajęcia z geografii i geologii. Ta ilość wydarzeń stanowiła ponad 40% w skali całej Uczelni, na której przedstawiono w sumie ok 68 aktywności w sumie z aktywnościami które powtarzały się cały czas to końcowo liczba wydarzeń zrealizowanych osiągnęła 111. Wydarzenia w Instytucie Biologii cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem przybyłych uczestników. Odwiedziło łącznie ponad 600 osób z czego większość stanowiła młodzież szkolna. Zajęcia minęły w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze, a uczestnicy mieli wiele pytań do prowadzących, którzy cierpliwie tłumaczyli najbardziej zawiłe zagadnienia z biologii, chemii i geografii.

W sumie uniwersytet zorganizował 111 działań, w których uczestniczyli pracownicy naukowi z wielu dyscyplin. W wydarzeniach tych wzięło udział ponad 2400 uczestników, w tym dzieci w wieku szkolnym, rodziny i członkowie społeczności lokalnej. Różnorodność wydarzeń sprawiła, że w wydarzeniu mogły wziąć udział osoby w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach, dzięki czemu praca naukowa uczelni stała się dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Każdego roku przygotowywane są coraz to nowe zagadki, pokazy i doświadczenia. Niezależnie od zainteresowań, każdy może tutaj znaleźć coś interesującego dla siebie. Na Małopolską Noc Naukowców ściągają fascynaci nauki nie tylko z Małopolski, ale i z całego kraju. Wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz wydarzeń popularnonaukowych regionu (a nawet imprez krajowych).

https://www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow/?locale=pl_PL