Przejdź do menu Przejdź do treści

Ewaluacja 2022-2025

Ewaluacja jakości działalności naukowej 2022-2025

 

Kryteria ewaluacji jakości działalności naukowej

 

Ewaluacja to ocena jakości działalności naukowej, którą przeprowadza się w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie. Przy ocenie bierze się pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących daną dyscyplinę. Poszczególnym dyscyplinom przyznawane będą kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C. Od nich zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów a także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.

Ewaluacja jakości działalności naukowej uczelni jest przeprowadzana przez Komisję Ewaluacji Nauki. Szczegółowe zasady oceny określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej. Ustawowo ewaluacja przeprowadzana jest co 4 lata, w obrębie dyscyplin naukowych i artystycznych. Najbliższa ewaluacja planowana jest na rok 2026. Ocenie poddane mają zostać osiągnięcia naukowców z okresu czterech lat, tj. 2022-2025.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 22.02.2019 r ”w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej” dostępna jest na stronie: Link

Zasady ewaluacji w I kryterium (ocena poziomu naukowego prowadzonej działalności naukowej):

Ustawa, w szczególności §13-§16, dostępna jest na stronie: Link

Zasady ewaluacji w II kryterium (ocena efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych):

Ustawa, w szczególności §22, dostępna jest na stronie: Link

Zasady ewaluacji w III kryterium (ocena wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki):

Ustawa, w szczególności §23, dostępna jest na stronie: Link

Akty zmieniające:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 19 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej – Dz.U. 2021 poz. 1994, dostępne jest na stronie: Link

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej – Dz.U. 2020 poz. 1352, dostępne jest na stronie: Link

Każdy pracownik ma wpływ na kategorię uzyskaną przez Uczelnię w określonej dyscyplinie.

W celu przyczynienia się do uzyskania jak najlepszej oceny każdy pracownik naukowy może jeszcze zadbać o swój wkład poprzez:

  • Właściwy dobór źródła dla planowanych publikacji – należy publikować w wydawnictwach uwzględnionych na wykazach ministerialnych. W przypadku czasopism warto upewnić się, czy czasopismo ma przypisaną dyscyplinę, do której autor składał oświadczenie.

Najkorzystniejsze jest publikowanie w źródłach, którym przyznawana jest całkowita punktacja bez względu na stosunek liczby autorów pochodzących z ewaluowanego podmiotu do liczby autorów, czyli:

– w czasopismach z wykazu za 100, 140 i 200 punktów;

– monografiach publikowanych w wydawnictwach za 200 punktów.

W pozostałych przypadkach przyznawana jest część punktacji – zob. TABELA

WYKAZ AKTÓW PRAWNYCH :